1993 Davis Cup
1993 edition of the Davis Cup
Details | |
---|---|
Duration | 26 March – 5 December 1993 |
Edition | 82nd |
Teams | 100 |
Champion | |
Winning Nation | Germany |
←
1992
1994
→
|
The 1993 Davis Cup (also known as the 1993 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 82nd edition of the Davis Cup , the most important tournament between national teams in men's tennis. 100 teams would enter the competition, 16 in the World Group, 22 in the Americas Zone, 23 in the Asia/Oceania Zone, and 39 in the Europe/Africa Zone. Benin , Croatia , the Czech Republic , Djibouti , Latvia , Russia , San Marino , Slovenia , Ukraine and the United Arab Emirates made their first appearances in the tournament.
Germany defeated Australia in the final, held at the Messe Düsseldorf Exhibition Hall in Düsseldorf , Germany , on 3–5 December, to win their 3rd title overall. [1] [2]
World Group
Participating teams | |||
---|---|---|---|
Australia |
Austria |
Brazil |
Cuba |
Czech Republic [lower-alpha 1] |
Denmark |
France |
Germany |
India |
Italy |
Netherlands |
Russia [lower-alpha 2] |
Spain |
Sweden |
Switzerland |
United States |
Draw
First round
26–28 March |
Quarterfinals
16–18 July |
Semifinals
24–26 September |
Final
3–5 December |
|||||||||||||||
Melbourne , Australia (grass) | ||||||||||||||||||
United States | 1 | |||||||||||||||||
Florence , Italy (clay) | ||||||||||||||||||
Australia | 4 | |||||||||||||||||
Australia | 3 | |||||||||||||||||
Modena , Italy (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Italy | 2 | |||||||||||||||||
Italy | 4 | |||||||||||||||||
Chandigarh , India (grass) | ||||||||||||||||||
Brazil | 1 | |||||||||||||||||
Australia | 5 | |||||||||||||||||
Vienna , Austria (indoor clay) | ||||||||||||||||||
India | 0 | |||||||||||||||||
France | 4 | |||||||||||||||||
Fréjus , France (clay) | ||||||||||||||||||
Austria | 1 | |||||||||||||||||
France | 2 | |||||||||||||||||
Calcutta , India (grass) | ||||||||||||||||||
India | 3 | |||||||||||||||||
Switzerland | 2 | |||||||||||||||||
Düsseldorf , Germany (indoor clay) | ||||||||||||||||||
India | 3 | |||||||||||||||||
Australia | 1 | |||||||||||||||||
Barcelona , Spain (clay) | ||||||||||||||||||
Germany | 4 | |||||||||||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||||||||||
The Hague , Netherlands (clay) | ||||||||||||||||||
Spain | 2 | |||||||||||||||||
Netherlands | 1 | |||||||||||||||||
Kalmar , Sweden (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Sweden | 4 | |||||||||||||||||
Cuba | 0 | |||||||||||||||||
Borlänge , Sweden (indoor clay) | ||||||||||||||||||
Sweden | 5 | |||||||||||||||||
Sweden | 0 | |||||||||||||||||
Aarhus , Denmark (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Germany | 5 | |||||||||||||||||
Denmark | 1 | |||||||||||||||||
Halle , Germany (grass) | ||||||||||||||||||
Czech Republic | 4 | |||||||||||||||||
Czech Republic | 1 | |||||||||||||||||
Moscow , Russia (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Germany | 4 | |||||||||||||||||
Russia | 1 | |||||||||||||||||
Germany | 4 | |||||||||||||||||
Final
Germany vs. Australia
Germany 4 |
Messe Düsseldorf Exhibition Hall
,
Düsseldorf
,
Germany
[2]
3–5 December 1993 Clay (indoors) |
Australia 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
World Group qualifying round
Date: 22–27 September
The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group qualifying round for spots in the 1994 World Group .
Home team | Score | Visiting team | Location | Venue | Door | Surface |
---|---|---|---|---|---|---|
Israel | 3-2 | Switzerland | Ramat HaSharon | Canada Stadium | Outdoor | Hard |
Hungary | 4-1 | Argentina | Budapest | Újpesti Torna Egylet | Outdoor | Clay |
New Zealand | 2-3 | Austria | Christchurch | Pioneer Stadium | Indoor | Carpet |
United States | 5-0 | Bahamas | Charlotte, NC | Olde Province Racquet Club | Outdoor | Hard |
Belgium | 3-1 | Brazil | Brussels | Royal Primerose Tennis Club | Outdoor | Clay |
Denmark | 3-2 | Croatia | Copenhagen | K.B. Hallen | Indoor | Carpet |
Russia | 5-0 | Cuba | Saint Petersburg | Sports Forum | Indoor | Carpet |
South Korea | 0-5 | Spain | Seoul | Olympic Park Tennis Center | Outdoor | Hard |
- Austria , Denmark , Russia , Spain and United States remain in the World Group in 1994 .
- Belgium , Hungary and Israel are promoted to the World Group in 1994 .
- Argentina , Bahamas , Croatia , New Zealand and South Korea remain in Zonal Group I in 1994 .
- Brazil , Cuba and Switzerland are relegated to Zonal Group I in 1994 .
Americas Zone
Group I
First Round
5–7 February |
Second Round
26–28 March |
|||||||
Uruguay | ||||||||
Nassau , Bahamas (hard) | ||||||||
bye | ||||||||
Uruguay | 1 | |||||||
Santiago , Chile (clay) | ||||||||
Bahamas | 4 | |||||||
Bahamas | 3 | |||||||
Chile | 2 | |||||||
Mexico City , Mexico (clay) | ||||||||
Mexico | 4 | |||||||
Buenos Aires , Argentina (clay) | ||||||||
Canada | 1 | |||||||
Mexico | 1 | |||||||
Argentina | 4 | |||||||
bye | ||||||||
Argentina | ||||||||
Group II
Relegation Play-offs | First Round | Second Round | Third Round | |||||||||||||||
Santo Domingo , Dominican Rep. (clay) | ||||||||||||||||||
Paraguay | 3 | |||||||||||||||||
Bogotá , Colombia (clay) | Dominican Republic | 2 | Lima , Peru (clay) | |||||||||||||||
Dominican Republic | 1 | Paraguay | 0 | |||||||||||||||
Colombia | 4 | Lima , Peru (clay) | Peru | 5 | ||||||||||||||
Colombia | 2 | |||||||||||||||||
Peru | 3 | Lima , Peru (clay) | ||||||||||||||||
Peru | 5 | |||||||||||||||||
Port-au-Prince , Haiti (clay) | Puerto Rico | 0 | ||||||||||||||||
Puerto Rico | 5 | |||||||||||||||||
Caracas , Venezuela (clay) | Haiti | 0 | Guayaquil , Ecuador (clay) | |||||||||||||||
Haiti | 2 | Puerto Rico | 3 | |||||||||||||||
Venezuela | 3 | Guayaquil , Ecuador (clay) | Ecuador | 2 | ||||||||||||||
Ecuador | 4 | |||||||||||||||||
Venezuela | 1 | |||||||||||||||||
Group III
- Venue: Cariari Country Club, San José , Costa Rica
- Date: 8–14 March
GUA | JAM | ESA | ECA | CRC | BOL | TRI | BAR | ||
1 | Guatemala (6–1) | 3–0 | 2–1 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Jamaica (6–1) | 0–3 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 2–1 | 2–1 | |
3 | El Salvador (5–2) | 1–2 | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | |
4 | Eastern Caribbean (4–3) | 2–1 | 1–2 | 1–2 | 3–0 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | |
5 | Costa Rica (3–4) | 1–2 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | |
6 | Bolivia (2–5) | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 1–2 | 3–0 | |
7 | Trinidad and Tobago (1–6) | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 2–1 | 1–2 | |
8 | Barbados (1–6) | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 2–1 |
Asia/Oceania Zone
Group I
Preliminary Round
5–7 February |
|||
Manila , Philippines (indoor clay) | |||
Philippines | 4 | ||
Chinese Taipei | 1 | ||
- Chinese Taipei relegated to Group II in 1994 .
First Round
26–29 March |
Second Round
30 April–2 May |
|||||||
South Korea | ||||||||
Seoul , South Korea (clay) | ||||||||
bye | ||||||||
South Korea | 5 | |||||||
Jakarta , Indonesia (clay) | ||||||||
Indonesia | 0 | |||||||
Philippines | 2 | |||||||
Indonesia | 3 | |||||||
Causeway Bay , Hong Kong (hard) | ||||||||
Japan | 5 | |||||||
Saga , Japan (indoor carpet) | ||||||||
Hong Kong | 0 | |||||||
Japan | 2 | |||||||
New Zealand | 3 | |||||||
bye | ||||||||
New Zealand | ||||||||
- South Korea and New Zealand advance to World Group qualifying round.
Group II
Relegation Play-offs | First Round | Second Round | Third Round | |||||||||||||||
Kuala Lumpur , Malaysia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
China | 4 | |||||||||||||||||
Amman , Jordan (hard) | Malaysia | 1 | Tehran , Iran (clay) | |||||||||||||||
Malaysia | 4 | China | 3 | |||||||||||||||
Jordan | 1 | Amman , Jordan (indoor hard) | Iran | 2 | ||||||||||||||
Jordan | 0 | |||||||||||||||||
Iran | 5 | Tianjin , China (indoor hard) | ||||||||||||||||
China | 4 | |||||||||||||||||
Lahore , Pakistan (grass) | Thailand | 1 | ||||||||||||||||
Sri Lanka | 1 | |||||||||||||||||
Mishref , Kuwait (hard) | Pakistan | 4 | Bangkok , Thailand (hard) | |||||||||||||||
Sri Lanka | 5 | Pakistan | 0 | |||||||||||||||
Kuwait | 0 | Bangkok , Thailand (hard) | Thailand | 5 | ||||||||||||||
Kuwait | 0 | |||||||||||||||||
Thailand | 5 | |||||||||||||||||
Group III
- Venue: Khalifa International Tennis and Squash Complex , Doha , Qatar
- Date: 19–25 April
SIN | KSA | LIB | UAE | BHR | BAN | SYR | QAT | ||
1 | Singapore (6–1) | 0–3 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Saudi Arabia (6–1) | 3–0 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | |
3 | Lebanon (4–3) | 1–2 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | |
4 | United Arab Emirates (4–3) | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | |
5 | Bahrain (4–3) | 1–2 | 0–3 | 2–1 | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | |
6 | Bangladesh (3–4) | 2–1 | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 3–0 | 3–0 | |
7 | Syria (1–6) | 1–2 | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 2–1 | |
8 | Qatar (0–7) | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–2 |
- Singapore and Saudi Arabia promoted to Group II in 1994 .
Europe/Africa Zone
Group I
First Round | Second Round | |||||||
Israel | ||||||||
Lisbon , Portugal (clay) | ||||||||
bye | ||||||||
Israel | 3 | |||||||
Portugal | 2 | |||||||
bye | ||||||||
Portugal | ||||||||
Esch-sur-Alzette , Luxembourg (indoor carpet) | ||||||||
Kenya | 1 | |||||||
Waregem , Belgium (clay) | ||||||||
Luxembourg | 4 | |||||||
Luxembourg | 0 | |||||||
Belgium | 5 | |||||||
bye | ||||||||
Belgium | ||||||||
Great Britain | ||||||||
Budapest , Hungary (clay) | ||||||||
bye | ||||||||
Great Britain | 2 | |||||||
Budapest , Hungary (indoor carpet) | ||||||||
Hungary | 3 | |||||||
Finland | 1 | |||||||
Hungary | 4 | |||||||
Oslo , Norway (indoor carpet) | ||||||||
Norway | 1 | |||||||
Harare , Zimbabwe (indoor hard) | ||||||||
Zimbabwe | 4 | |||||||
Zimbabwe | 2 | |||||||
Croatia | 3 | |||||||
bye | ||||||||
Croatia | ||||||||
Group II
Relegation Play-offs | First Round | Second Round | Third Round | |||||||||||||||
Sofia , Bulgaria (clay) | ||||||||||||||||||
Poland | 2 | |||||||||||||||||
Abidjan , Ivory Coast (hard) | Sofia , Bulgaria (clay) | |||||||||||||||||
Bulgaria | 3 | |||||||||||||||||
Poland | 3 | Bulgaria | 1 | |||||||||||||||
Johannesburg , South Africa (hard) | ||||||||||||||||||
Ivory Coast | 1 | South Africa | 4 | |||||||||||||||
Ivory Coast | 0 | |||||||||||||||||
Dakar , Senegal (hard) | ||||||||||||||||||
South Africa | 5 | |||||||||||||||||
South Africa | 5 | |||||||||||||||||
Athens , Greece (clay) | ||||||||||||||||||
Senegal | 0 | |||||||||||||||||
Greece | 5 | |||||||||||||||||
Carthage , Tunisia (clay) | Dakar , Senegal (hard) | |||||||||||||||||
Tunisia | 0 | |||||||||||||||||
Tunisia | 0 | Greece | 2 | |||||||||||||||
Dakar , Senegal (hard) | ||||||||||||||||||
Egypt | 5 | Senegal | 3 | |||||||||||||||
Senegal | 4 | |||||||||||||||||
Egypt | 1 | |||||||||||||||||
Dublin , Ireland (carpet) | ||||||||||||||||||
Ghana | 0 | |||||||||||||||||
Accra , Ghana (hard) | Casablanca , Morocco (clay) | |||||||||||||||||
Ireland | 5 | |||||||||||||||||
Ghana | 5 | Ireland | 2 | |||||||||||||||
Casablanca , Morocco (clay) | ||||||||||||||||||
Cyprus | 0 | Morocco | 3 | |||||||||||||||
Cyprus | 0 | |||||||||||||||||
Bucharest , Romania (clay) | ||||||||||||||||||
Morocco | 5 | |||||||||||||||||
Morocco | 1 | |||||||||||||||||
Monte Carlo , Monaco (clay) | ||||||||||||||||||
Romania | 4 | |||||||||||||||||
Algeria | 1 | |||||||||||||||||
Lagos , Nigeria (hard) | Monte Carlo , Monaco (clay) | |||||||||||||||||
Monaco | 4 | |||||||||||||||||
Algeria | 0 | Monaco | 0 | |||||||||||||||
Lagos , Nigeria (hard) | ||||||||||||||||||
Nigeria | 5 | Romania | 5 | |||||||||||||||
Nigeria | 1 | |||||||||||||||||
Romania | 4 | |||||||||||||||||
- Ivory Coast , Tunisia , Cyprus , and Algeria relegated to Group III in 1994.
- South Africa and Romania promoted to Group I in 1994.
Group III
Group A
LAT | SLO | ZAM | TUR | SMR | CGO | ||
1 | Latvia [lower-alpha 2] (5–0) | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Slovenia [lower-alpha 3] (4–1) | 1–2 | 3–0 | 3–0 | 2–1 | 3–0 | |
3 | Zambia (3–2) | 0–3 | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | |
4 | Turkey (2–3) | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 3–0 | 3–0 | |
5 | San Marino (1–4) | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 0–3 | 3–0 | |
6 | Congo (0–5) | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 |
Group B
- Venue: Marsa Sports Club , Marsa , Malta
- Date: 5–9 March
UKR | EST | MLT | TGO | BEN | DJI | ||
1 | Ukraine [lower-alpha 2] (5–0) | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Estonia [lower-alpha 2] (4–1) | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
3 | Malta (3–2) | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | |
4 | Togo (2–3) | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 3–0 | 3–0 | |
5 | Benin (1–4) | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 3–0 | |
6 | Djibouti (0–5) | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 |
Notes
- ↑ The Czech Republic replaced Czechoslovakia in the World Group and assumed all historical records for the former country. [3]
- 1 2 3 4 Russia took over the place in the World Group gained by the CIS in the 1992 Davis Cup, and assumed all historical records held by the Soviet Union . [4] Former Soviet states and newly independent countries Estonia, Latvia and Ukraine would all begin as new nations in Group III.
- ↑ As the stronger tennis nation that began Davis Cup play immediately after the breakup of Yugoslavia , and due to the ongoing sanctions against the Federal Republic of Yugoslavia , Croatia took Yugoslavia's spot in Group I and Slovenia began as a new nation in Group III. Yugoslavia continued to hold their historical records when they resumed play in 1995, which were subsequently passed onto Serbia . [5]
References
- General
- "World Group 1993" . DavisCup.com . Retrieved 11 June 2020 .
- Specific
- ↑ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495–496, 499. ISBN 978-0942257700 .
- 1 2 "Germany v Australia" . daviscup.com.
- ↑ "Czech Republic Davis Cup profile" . daviscup.com.
- ↑ "Russia Davis Cup profile" . daviscup.com.
- ↑ "Serbia Davis Cup profile" . daviscup.com.
External links
1993 in tennis
|
|||||
---|---|---|---|---|---|
Grand Slam | |||||
Tours |
|
||||
National teams |